Saat 11.00'da Cumhuriyet Meydanında devam eden kutlama töreninde Kaymakamımız Sayın Ahmet KARAASLAN, beraberinde , Belediye Başkanı Cavit EROĞAN ile birlikte törene katılanların ve halkımızın bayramını kutladı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından Kaymakamımız Sayın Ahmet KARAASLAN bayramın anlam ve önemini belirten konuşmasında Çok Değerli Pazarlarlılar,
Sevgili Öğrenciler,
Hanımefendiler, Beyefendiler,
Cumhuriyetimizin ilanının 93. yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.
Kahramanlıkları destanlaşarak dilden dile aktarılan Türk milletinin en büyük günü olan Cumhuriyetimizin 93. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı'mız zaferle sonuçlanmış olup, 29 Ekim 1923 yılında 'Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.' diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine verilmiş en büyük mirastır.
29 Ekim; Cumhuriyeti kuran Atatürk'ün ifadesi ile 'En Büyük Bayram' günüdür.
Tarihimizin en büyük çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımıza bir dinamizm kazandırmıştır.
Değerli Pazarlarlılar;
Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin kanları ile kutsanan vatanımızın bağımsızlığını elde etmenin haklı gururunu ve onurunu yaşadığımız bu günde şunu unutmamalıyız: Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; çok daha büyük başarılar elde ederek Cumhuriyetimizi taçlandırmaktır.
Sevgili Gençler,
Atatürk'ün ışığında çağdaş bilgilerle donatılmış, vicdanı hür, irfanı hür olarak yetişen Türk Gençliği ortak akıl ve irade ile hareket ederek daima ileriye gitmelidir. Yeni kuşaklara vatandaşı olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakabilmek için birlikte çaba göstermeliyiz. Unutmayalım ki Cumhuriyet'imizin tüm değerleriyle sonsuza dek yaşatılması, hepimizin ortak sorumluluğudur.
Bizim görevimiz sizin maddi ve manevi yönden sağlıklı bir şekilde yetiştirilmenizdir. Eğer sizler kendinizi disiplinli, sağlıklı, bilgili ve inançlı olarak yetişirseniz; Türkiyemize, milletimize en iyi hizmeti yapmış olur, ecdadımızı gururlandırırsınız.
Milletimize, tarihimize vatanımıza, özümüze ve değerlerimize önem veren gençler olmalıyız ki, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartabilelim.
Değerli Pazarlarlılar,
15 Temmuz’da, meydanlarda, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.
Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını  istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı  Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.
Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir.
Ülke olarak mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşayabilmemiz için her kim olursak olalım önemli olan görevlerimizi en iyi şekilde yapmamızdır. Farklı düşüncelerimiz, pozisyonlarımız, görevlerimiz olsa da amacımız, sevgi ve anlayışla ülkemizin daha iyi yerlere gelmesini sağlamaktır.
Hepimiz bulunduğumuz mevkideki rollerimizi ve görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirirsek bize Cumhuriyeti hediye eden şehitlerimize ve gazilerimize olan gönül borcumuzu ödeyebiliriz. Sadece kendimize ve toplumumuza karşı değil, aynı zamanda aziz şehitlerimize ve Cumhuriyetimizin mimarı ecdadımıza karşı da sorumluluklarımız olduğunu unutmamalıyız.
Bu duygu ve düşünceler ışığında başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran, günümüzde de mücadele etmeye devam eden ve bu uğurda her türlü fedakarlığa katlanarak canlarını veren Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor; hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.